Jaką wybrać formę opodatkowania dla firmy?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to świetny sposób na rozwój i sprawienie, by nasza pasja stała się opłacalna. Oczywiście jest także druga strona medalu. Prowadzenie firmy wiąże się bowiem z koniecznością dopełnienia formalności wymaganych przez polskie prawo. Jednym z najważniejszych zobowiązań jest oczywiście odprowadzanie podatków. Jaką formę opodatkowania warto wybrać? I jak przekonać się, która opcja jest dla nas najlepsza? W naszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania.
Jakie są formy opodatkowania firmy?
Rozpoczynając działalność gospodarczą, już na starcie musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które mają wpływ na dalsze prowadzenie biznesu. Jedną z takich kwestii jest wybór formy opodatkowania. Jakie opcje są oferowane przez polskie prawo?
Do wyboru są trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, czyli:
- opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%), czyli podstawowa forma opodatkowania dochodów,
- opodatkowanie według stawki liniowej (19%), gdzie przedmiotem opodatkowania jest dochód niezależnie od jego wysokości,
- opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, czyli opcja, która nie zawsze jest możliwa ze względu na wyłączenia niektórych rodzajów działalności (np. prowadzenia aptek, kantorów lub handlu częściami samochodowymi).
Co ważne, istnieje także forma opodatkowania znana, jako karta podatkowa. Niestety, nie mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, lub w 2022 roku chcieliby zmienić na tę formę opodatkowania.
Jak wybrać korzystną formę opodatkowania?
Jak wynika z powyższych informacji, już sam rodzaj prowadzonej działalności ma duży wpływ na możliwość skorzystania z danej formy opodatkowania. Oprócz tego dokonując wyboru, warto zdobyć, chociaż podstawową wiedzę na temat dostępnych możliwości oraz terminologii, która jest wykorzystywana w ustawach podatkowych takiej jak: przychód, koszty uzyskania przychodów, dochód oraz strata. Należy także przeanalizować zalety i wady poszczególnych opcji. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.
Skala podatkowa
Zalety:
- prawo do skorzystania z ulg podatkowych,
- prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem,
- prawo do rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
- prawo do pomniejszenia osiągniętych przychodów o poniesione koszty uzyskania przychodów,
- prawo do rozliczenia wszystkich przychodów opodatkowanych skalą podatkową w jednym zeznaniu rocznym.
Wady:
- po przekroczeniu dochodu 120 000 zł przedsiębiorca jest zobligowany do zapłaty podatku dochodowego według stawki 32%,
- obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
- konieczność rzetelnego dokumentowania poniesionych kosztów.
Podatek liniowy
Zalety:
- jedna stawka podatku, bez względu na wysokość osiąganego dochodu,
- stosunkowo łatwy sposób wyliczenia podatku,
- możliwość odliczenia od przychodu poniesionych kosztów podatkowych.
Wady:
- brak prawa do skorzystania z większości ulg podatkowych,
- brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem,
- brak prawa do wspólnego rozliczenia z dzieckiem, jako osoba samotnie wychowująca dziecko,